• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg

Wizyta studyjna w wioskach tematycznych na Dolnym Śląsku

W dniach 12-14 sierpnia grupa aktywnych mieszkańców z pięciu miejscowości w Gminie Hajnówka wzięła udział w wyjeździe studyjnym do dolnośląskich Wiosek z Pomysłem. Celem wizyty było zapoznanie się z dobrze funkcjonującymi wsiami tematycznymi. Uczestnicy mogli przyjrzeć się "od środka" takim wsiom, porozmawiać z liderami wiejskimi którzy prowadzą wioski tematyczne i rozwijają ich ofertę edukacyjno-turystyczną.
Dziękujemy Chrzanów - Wioska Ostrego Smaku, Lipiany - Wioska Smaków, Czaple - Wioska Piasku i Kamienia oraz Borówki - Wioska Darów Lasu za owocnie i bardzo miło spędzony czas! To był wyjątkowo udany wyjazd, a podczas długiej drogi powrotnej na Podlasie było o czym rozmyślać. :)
Zdjęcia z wyjazdu w Galerii

Tworzenie wsi tematycznych - praca wre!

Kolejne warsztaty z tworzenia wiosek tematycznych w regionie Puszczy Białowieskiej za nami. Tym razem spotkaliśmy się w Nowoberezowie, jednej ze wsi uczestniczących w projekcie. Mieszkańcy poszczególnych miejscowości owocnie pracowali i powastały już pomysły na tematy przewodnie wiosek. Za wczesnie by zdradzać szczegóły, ale na pewno będzie i smakowicie, i i kulturowo, a przede wszystkim dużo z lokalnych tradycji!
Warsztaty poprowadzili Krzysztof Szustka z Fundacji CALAMITA oraz Karolina Likhtarovich z Fundacji Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych.

Pierwsze warsztaty za nami!

Projekt ruszył, nie ma więc na co czekać! Pierwsze warsztaty za nami. Podczas spotkania w Dubinach aktywni mieszkańcy pięciu miejscowości z gminy Hajnówka rozpoczęli pracę nad koncepcją własnej wsi tematycznej.
Przegląd zasobów własnej miejscowości okazał się bardzo wciągający, a uczestnicy warsztatów mocno się w tę pracę zaangażowali. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie!
Zdjęcia z warsztatów w Galerii

Konferencja inaugurująca projekt wiosek tematycznych

W regionie Puszczy Białowieskiej, w gminie wiejskiej Hajnówka powstaną wioski tematyczne. 22 czerwca 2016 roku w Gminnym Centrum Kultury w Dubinach odbyło się seminarium inaugurujące projekt "Aktywizacja mieszkańców wokół zasobów własnej wsi sposobem na rozwój przedsiębiorczości społecznej na terenach wiejskich". Projekt realizowany będzie do końca 2016 roku przez Fundację Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych w partnerstwie z Urzędem Gminy Hajnówka.
Na spotkaniu frekwencja dopisała. Obecni byli zarówno przedstawiciele władz lokalnych (Wójt Gminy Hajnówka, pracownicy UG) i instytucji samorządowych, organizacji pozarządowych jak i lokalni liderzy z terenów wiejskich.
Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość zapoznania się z projektem, poznali praktyczny wymiar funkcjonowania wiosek tematycznych, dowiedzieli się, jak rozwijać wieś na bazie własnych zasobów oraz jak tworzyć ofertę edukacyjno-turystyczną. Prezentacje merytoryczne przestawili Karolina Likhtarovich z Fundacji Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych oraz Krzysztof Szustka z Fundacji CALAMITA.
Przed nami pół roku pracy i przygody z tworzeniem wsi tematycznych w tej pięknej części Podlasia!

Zdjęcia z konferencji w Galerii